در مجموعه‌های تولیدی فولاد، فرآیند تولید محصول فولادی از مراحل مختلفی تشکل می‌شود که یکی از آن‌ها، تولید گندله از کنسانتره سنگ ‌آهن است. در این مرحله پودر سنگ‌آهن به همراه مواد افزودنی دیگر و آب بر روی دیسک‌های چرخان به اجرام کوچک دایره‌ای شکل در ابعاد مختلف تبدیل شده که به آن‌ها گندله گفته می‌شود. نکته‌ای که در این مرحله به دقت به آن توجه می‌شود، (دانه‌بندی گندله) سایز بهینه گندله تولیدی است که می‌بایست  قطر آن در بازه بین ۹ تا ۱۶ میلیمتر قرار گیرد. در صورتیکه قطر محصول تولیدی خارج از این محدوده باشد، از چرخه تولید خارج شده که به معنای افزایش هزینه‌های تولید و کاهش سودآوری است. 

سامانه هوشمند دانه‌بندی گندله

سامانه هوشمند دانه‌بندی گندله درصا، جایگزین مناسبی برای بررسی اندازه سایز محصول تولیدی در کارخانه‌های گندله‌سازی به جای‌ کنترل چشمی و توسط نیروی انسانی است که خطای زیادی به همراه دارد. این سامانه با نصب دوربین‌های صنعتی خاص بر روی دیسک‌های تولیدی کارخانه گندله سازی و استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر و هوش مصنوعی، سایز و ابعاد محصول را با دقت بسیار بالا تشخیص می‌دهد. بر اساس اندازه‌های بدست آمده از محصول تولیدی، سامانه هوشمند دانه‌بندی به صورت برخط سرعت دیسک و میزان ورودی به آن را در بهینه ترین حالت تنظیم نموده تا همواره ابعاد گندله تولیدی در محدوده تعریف شده قرار گیرد. 

این سامانه هوشمند در واحد‌های گندله سازی بزرگی هم ‌چون فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، صنعتی و معدنی چادرملو و … نصب گردیده و توانسته است به میزان چند درصد تولید گندله این مجتمع‌ها را افزایش دهد. 

نرم‌افزار ابعادبرداری گندله

مزایای سامانه هوشمند دانه‌بندی گندله

کاهش میزان برگشتی گندله تولیدی
افزایش تولید، ۱٪ الی ۵٪
بهبود دانه‌بندی نهایی تا ۵٪
کاهش میزان مصرف انرژی تا ۱۰٪
کاهش انحراف معیار دانه‌بندی بین ۲۰٪ تا ۴۰٪
آمار ۲: ابعادبرداری گندله
نتایج دانه‌بندی توسط سامانه هوشمند دانه‌بندی درصا
آمار۱-دسته‌بندی گندله
نتایج دانه‌بندی در حالت کنترل دستی

ویژگی‌های سامانه هوشمند دانه‌بندی گندله

قابلیت انتخاب حالت کنترل نرم‌افزاری یا کنترل دستی
ارائه آمار تولید به‌ صورت لحظه‌ای و میانگین
تهیه پایگاه داده از نتایج دانه‌بندی
کنترل اتوماتیک دور دیسک
مجهز به سیستم هشدار
قابلیت سفارشی سازی نرم افزار مبتنی بر نیاز واحد تولیدی

تائیدیه‌ها و گواهی‌‎های سامانه هوشمند دانه‌بندی گندله